Світло, що рятує життя!

Одна з найпоширеніших причин ДТП в Україні – низька видимість пішоходів в темний час доби, особливо в осінньо-зимовий період. Дуже часто водії просто не мають змоги побачити пішоходів на достатній для успішного гальмування швидкості. Але вирішити цю проблему можна за допомогою світлоповертальних елементів.

Відомо, що їхнє використання дозволяє знизити травматизм та смертність на дорогах в 6-8 разів. Чому ж так відбувається? Цифри говорять самі за себе: під час руху автомобіля з увімкненим ближнім світлом фар водій може помітити пішохода на відстані 25-30 метрів. Але якщо людина носитиме світловідбивачі, то відстань її видимості збільшиться до 130-150 метрів! А з дальнім світлом фар водій бачитиме пішохода на відстані від 300 до 400 метрів.

Та для глибшого розуміння проблеми варто звернути увагу на шлях, який мусить подолати водій перед повною зупинкою. Статистичні дані говорять самі за себе: гальмівний шлях автомобіля на швидкості 60 км/год на сухій дорозі становить приблизно 30 метрів. При цьому, пішохода в темному одязі водій побачить на відстані 20 метрів. А при швидкості 80 км/год машина проходить 22 метри за секунду. Значить, за 2 секунди він встигне пройти цілих 44 метри! А людину в одязі із світлоповертаючими елементами буде видно на відстані 130 метрів! Важливість носіння світловідбивачів стає ще більше очевидною із розумінням того, що на сьогодні більшість автомобілістів перевищує швидкість в стандартних 60 кілометрів за хвилину.


Окрім того, світлоповертальні елементи можуть зберегти життя не лише людини, вони можуть зробити помітнішими на дорозі і домашніх улюбленців.

Дуже показовим є європейський досвід використання світлоповертальних елементів. Зокрема, в Норвегії використання світлоповертальних елементів дозволило скоротити травматизм серед пішоходів на 85%. А це, між іншим, більш ніж у 6,5 разів. Цікаво, що за останні кілька років в Фінляндії жоден нічний пішохід не загинув внаслідок наїзду. Саме тому в багатьох країнах (Фінляндії, Данії, Швеції, Естонії, Білорусі) на законодавчому рівні закріплено обов’язкове носіння одягу з елементами світловідбивачів.

У 2020 році норму обов’язкового носіння світлоповертальних елементів нарешті запроваджено і в Україні. Відповідно нових змін до Правил дорожнього руху, пішоходи у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості обов’язково мають використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет, тощо) або ж одяг має бути з такими світлоповертальними елементами. Штраф за недотримання цієї вимоги нині становить 51 грн. Проте до Верховної Ради України уже подано законопроєкт, яким передбачається збільшення стягнення за це порушення до 255 грн.

У Міжнародному благодійному фонді переконані, дотримуватися нової вимоги і убезпечити себе на дорозі не складно. Сьогодні в продажу існує великий вибір недорогих за вартістю світлоповертальних стрічок, флікерів, браслетів, підвісок, наклейок тощо, які допоможуть доповнити образ і зробити його не лише видимим у темряві, але й модним. Один із найширших асортиментів якісних світловідбивачів має приміром Інтернет-магазин https://bdr.in.ua, найбільше лінійок товарів якого стосується саме безпеки на дорозі.
Чимало виробників одягу та взуття, дотримуючись нових стандартів, все частіше вшивають світлоповертальні елементи у свої моделі. Міжнародний благодійний фонд усіляко підтримує створення такого одягу та його промоцію. У співпраці з Громадською спілкою «Національне галузеве партнерство в легкій промисловості України «Fashion Globus Ukraine» Фонд підтримує проведення серед професійно-технічних училищ швейного профілю України щорічного конкурсу з розробки дизайну одягу зі світлоповертальними елементами.
Для популяризації носіння світлоповертальних елементів фонд постійно пропагує цю тему в рамках роботи з дітьми та молоддю, під час соціальних заходів та акцій. Окрема локація нашого нового навчально-виховного заходу для дітей «Safety Weekend» присвячена правилам носіння світловідбивачів різними групами учасників дорожнього руху.

Для нас важливо, аби школярі країни були максимально забезпечені флікерами, вміли та не забували ними користуватися. Відповідні перемовини про це вже ведуться з Міністерством освіти і науки України.

Доведеною ефективність світлоповертання є не лише в одязі, але й в елементах інфраструктури. Якісна візуалізація дорожніх знаків, розміток, пішохідних переходів, зупинок громадського транспорту та власне самого транспорту сприяє зниженню рівня аварійності та її наслідків. У рамках реалізації нового проєкту «Безпечне місто» Міжнародний благодійний фонд планує розробку заходів з підвищення стану вулично-дорожньої мережі із залученням компанії 3М – найбільшого у світі виробника якісних, зносостійких та екологічних матеріалів, що забезпечують найвищу ефективність світлоповертання та розпізнавання дорожнього полотна.