З 15 травня в Україні стартував 7-й Глобальний тиждень безпеки дорожнього руху, присвячений переосмисленню мобільності та створенню зручних та безпечних умов для усіх учасників дорожнього руху, зокрема пішоходів та користувачів персональним вело- та електротранспортом.
Під час заходу фахівці зі сфери транспорту та інфраструктури, національної поліції обговорили ситуацію з безпекою дорожнього руху в Україні; законодавчі ініціативи та зміни, що стосуються правил дорожнього руху; перспективи розвитку автомобільного транспорту та інфраструктури до створення безбар’єрного простору; стан аварійності на дорогах та робота, яка ведеться з її ліквідації; освітні проєкти з безпеки дорожнього руху для молоді.
Як зазначив під час виступу директор ВП КМФ ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України Юрій Чорний, Україна долучається до 7-го Глобального тижня безпеки дорожнього руху, який відбувається по всьому світу, адже дорожньо-транспортний травматизм дійсно лишається великою проблемою.
– За статистикою щорічно внаслідок ДТП в світі гинуть близько 1,3 мільйона людей, ще близько 50 мільйонів – травмуються, тому Всесвітньою організацією охорони здоров’я та регіональними комісіями Організації Об’єднаних Націй було напрацьовано Глобальний план Другого Десятиліття дій із забезпечення безпеки дорожнього руху на 2021-2030 рр., метою якого є скорочення кількості смертей та травм через дорожньо-транспортні пригоди на 50% до 2030 року, – зазначив Юрій Чорний.
Про актуальну статистику щодо ДТП на українських дорогах під час заходу розповів перший заступник начальник Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
Загалом за чотири місяці 2023 року в Україні зареєстровано 6094 ДТП із загиблими та/або травмованими, що на 1,8 % більше ніж за аналогічний період 2021 року – 5988 ДТП; внаслідок ДТП загинуло 852 особи, що на 8,5% більше ніж за аналогічний період 2021 року – 785 осіб; ще 7548 осіб отримали травми, що на 4,5% більше ніж за аналогічний період 2021 року – 7220 осіб. Найбільша кількість ДТП із загиблими та травмованими особами зареєстрована на території: Дніпропетровської області – 556 ДТП; місто Київ – 526 ДТП; Львівської області – 503 ДТП.
– Слід зазначити, що за чотири місяці цього року на території країни зареєстровано 2032 ДТП за участю пішоходів у яких 318 осіб загинуло та 1845 пішоходів травмувалося. Крім цього, слід звернути увагу на вид автопригод як велосипедистів, так протягом чотирьох місяців поточного року на вулично-дорожній мережі країни зареєстровано 248 ДТП за участю велосипедистів, у яких 40 велосипедистів загинуло та 212 травмувалося, – розповів Олексій Білошицький.
Заступник Голови Комітету ВРУ з питань транспорту та інфраструктури Володимир Крейденко під час заходу проінформував громадськість про напрацьовані законопроєкти, які стосуються безпеки дорожнього руху.
Зокрема, проєкт закону, який передбачає врахування вимог безпеки дорожнього руху при плануванні та забудові територій (№ 8354); законопроєкт, який передбачає вивчення правил дорожнього руху у закладах освіти (№ 8356); законопроєкт, який передбачає збільшення штрафів за порушення правил дорожнього руху (№ 9089).
Заступник міністра охорони здоровʼя Ігор Кузін під час виступу закликав українців долучитися до акції «Здай кров – врятуй життя» і стати донорами крові та її компонентів.
– Нам дуже хотілося б, щоб цьогорічний Тиждень безпеки дорожнього руху пройшов з усвідомленням того, що ми усі можемо зробити, аби знизити смертність на дорогах. Зокрема, в рамках Тижня заплановано проведення благодійна акція зі здачі крові «Здай кров – врятуй життя». Тому разом із Київською міжрегіональною філією, а також Міжнародним благодійним фондом «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП», ми закликаємо усіх українці долучитися до щорічної акції і стати донором крові та її компонентів, – зазначив Ігор Кузін.
Українці зможуть долучитися до благодійної акції зі здачі крові «Здай кров – врятуй життя» з 15 по 19 травня. Здавати кров для постраждалих у ДТП можна в усіх Центрах крові по Україні (впродовж тижня, відповідно до графіків прийому донорів).
Окрім благодійної акції зі здачі крові, в рамках Тижня безпеки дорожнього руху в Україні відбудеться низка заходів, орієнтованих саме на підростаюче покоління.
Зокрема, 15 травня стартував прийом робіт на VI всеукраїнського молодіжного конкурсу фото- та відео робіт національного проєкту «Безпечна країна». Також в рамках Тижня в освітніх закладах відбудеться щорічний єдиний онлайн-урок з безпеки дорожнього руху (матеріали до проведення уроків, розроблені спільно з Міністерством освіти та МБФ «Допомоги постраждалим внаслідок», можна знайти на сайті Фонду у розділі Єдиний національний урок).
За словами генерального директора директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Міністерства освіти і науки України Олега Єреська, Міністерство підтримує проведення Тижнів вже багато років, а також постійно напрацьовує нові методики та підходи, аби покращити освітню складову у питанні формування безпечної поведінки на дорозі учасників освітнього процесу.
– Аби знизити смертність та травматизм на дорогах необхідно сформувати саме культуру безпечного руху. Формування будь-яких навичок найефективніше розпочати саме із закладів освіти. Саме тому Міністерство освіти і науки підтримує заходи, які відбуваються а рамках Тижнів безпеки дорожнього руху, – зазначив Олег Єресько.
Також у заході взяли участь: Єгор Назимко – перший проректор Донецького державного університету внутрішніх справ України, доктор юридичних наук, майор поліції (Zoom-включення); Марина Гезун – заступник директора МБФ «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП»; Олександр Погорілий – заступник начальника центру з питань впровадження цифрових інновацій Головного сервісного центру МВС; Сергій Александров – начальник відділу безпеки руху та перевезень Департаменту автомобільних і авіаційних перевезень, розвитку туризму та безпеки на транспорті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України; Дмитро Гладчук – в.о. директора Департаменту контролю Державної служби України з безпеки на транспорті; Олег Федоренко – начальник управління експлуатаційного утримання Департаменту автомобільних доріг Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України; Олександр Соскін – начальник управління превентивної діяльності Моторного (транспортного) страхового бюро України; Андрій Горпинюк – начальник центру наукових досліджень у сфері безпеки на транспорті ДП «ДержавтотрансНДІпроект».
Нагадаємо, Всеукраїнський тиждень безпеки дорожнього руху відбувається щороку у два етапи (навесні та восени) на виконання ІІ Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху 2021-2030 у світі, за сприяння Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури, уряду України, органів місцевого самоврядування.
Заходи проходять у співпраці Міністерства інфраструктури України, Міністерства освіти та науки України, Міністерства охорони здоров’я України, Національної поліції України, Державної служби України з безпеки на транспорті, Державного агентства автомобільних доріг України, Моторного (транспортного) страхового бюро України, низки інших державних та недержавних відомств і структур.
ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України є постійним координатором проведення тижнів безпеки дорожнього руху в Україні.