21 лютого відбулася презентація оновленого Посібника з управління швидкістю (Speed management manual), який містить дієві інструменти та стратегічний підхід до створення безпечної системи дорожнього руху з метою зменшення смертності внаслідок ДТП.
Дорожньо-транспортний травматизм лишається серйозною проблемою охорони здоров’я й основною причиною смертності та травматизму в усьому світі. Щороку внаслідок аварій гине майже 1,3 мільйона людей, ще мільйони — отримують поранення або інвалідність. Окрім створення величезних соціальних витрат, дорожньо-транспортний травматизм є важким тягарем для економіки.
З метою зменшення смертності та травматизму на дорогах внаслідок ДТП, чотири провідні міжнародні організації, які працюють у сфері безпеки дорожнього руху, — FIA Foundation, Глобальне партнерство з безпеки дорожнього руху, Світовий банк та ВООЗ, напрацювали та презентували Посібник з управління швидкістю (Speed management manual).
Вебінар, проведений Глобальним фондом безпеки дорожнього руху за підтримки благодійної організації Bloomberg Philanthropies Initiative for Global Road Safety, зібрав фахівців та експертів з безпеки дорожнього руху з різних куточків світу. Зокрема, участь у заході взяв президент Міжнародного благодійного фонду «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП» Юрій Чорний.
За словами організатора заходу, представника громадського здоров’я Bloomberg Philanthropies Ребеки Бавінгер, за допомогою таких посібників як друге видання Посібника з управління швидкістю, політики отримують інструменти необхідні для рішучих дій та довготривалих змін у питанні зменшення аварійності та смертності внаслідок ДТП.
Перша редакція посібника була видана у 2008 році. Через 15 років посібник оновили, врахувавши актуальні дослідження у сфері безпеки дорожнього руху.
За словами старшого спеціаліста з питань транспорту Світового банку, представниці Глобального фонду безпеки дорожнього руху (GRSF) Аліни Ф. Бурлаку, управління швидкістю залишається одним з найбільших викликів для фахівців з безпеки дорожнього руху в усьому світі, тому вимагає єдиного довгострокового міждисциплінарного підходу до його вирішення.
У новій редакції фахівці розширили тематику, врахувавши новітні підходи до напрацювання системи швидкостей, які є безпечними для усіх учасників дорожнього руху. Також фахівці дослідили вплив швидкісного режиму транспорту на навколишнє середовище та громадське здоров’я.
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
Нагадаємо, Міжнародний благодійний фонд «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП» понад 15 років працює у сфері безпеки дорожнього руху в Україні. Основною метою Фонду є організація різноманітних проєктів та заходів з популяризації важливості дотримання правил дорожнього руху та безпечної поведінки на дорогах серед громадськості.
Фонд долучається до впровадження державної політики та реалізує власні проєкти з підвищення безпеки на дорогах, є постійним співорганізатором проведення загальнонаціональних Тижнів безпеки дорожнього руху.
Значну частину просвітницької діяльності ми спрямовуємо на молоде покоління, адже вони є запорукою нашого безпечного майбутнього.
Фонд реалізує низку проєктів для молоді: