Безпека в метро: що робити, якщо впав на рейки?

Нещодавно в столичному метрополітені сталася прикра подія: трагічно загинув зачепер – один із тих, що практикують пересування на автозчепах вагонів, поручнях та підніжках, тунелях метро. Міжнародний благодійний фонд «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП» дізнавався, що робити, якщо ви або ваші речі опинилися на рейках поїзда, ви стали свідком нещасного випадку або помітили порушника. Чому дотримання правил безпеки в метро є не менш важливим, ніж на інших видах транспорту.

 

За статистикою, щорічно в столичному метро гине до 50 чоловік, частіше за власної необережності  або ж умисного пошуку драйву, як у ситуації із зачеперами. Незважаючи на те, що метрополітен – один із тих видів транспорту, де постійно та систематично нагадують про правила безпеки, більшість і досі не знають, як діяти в ситуації, коли впав на рейки або ж туди потрапили особисті речі.

 

Перше, про що варто знати, пам’ятати і наголошувати, особливо дітям, – потяги метро рухаються на електротязі, а отже, окрім звичайних двох ходових рейок, там є ще третя, жовтого або червоного кольору, яка оснащена електрострумом. Опинитися поруч з нею – смертельно небезпечно. Відтак, потрапивши на колії НІ В ЯКОМУ РАЗІ НЕ МОЖНА перелазити через рейки та намагатися видряпатися на платформу самостійно.

 

Тут є два варіанти дій:

  • якщо людина впала на рейки, але почувається нормально і може встати, то повинна рухатися У НАПРЯМКУ РУХУ ПОЇЗДА до цифрового табло, де є безпечні сходинки, якими можна піднятися.
  • якщо ж не може рухатися, але реагує, або ж немає часу добігти до сходинок, –рекомендується лягти в лоток між рейками ГОЛОВОЮ ДО ПОЇЗДА, обов’язково знявши рюкзаки та сумки, та перечекати проїзд поїзда. Як би психологічно важко не було, але це врятує життя. Положення головою до поїзда допоможе уникнути задирання одягу струменем повітря та ризику зачепитися ним за поїзд.

У будь-якому разі і той, хто впав на колію, але при тямі, і пасажири на платформі, мають ТЕРМІНОВО І ГОЛОСНО повідомити про нещасний випадок працівників метрополітену або поліцію! У цей час залежно від ситуації інші пасажири мають зорієнтувати людину щодо вище вказаних дій, якщо вона при свідомості. НІ В ЯКОМУ РАЗІ НЕ можна подавати з платформи руку або інші засоби, аби витягти потерпілого, інакше електричним струмом може вдарити і «рятівника». Лічені секунди важливі, аби попередити машиніста про необхідність зменшити швидкість або зупинити поїзд та допомогти за цей час людині вибратися.

 

Те ж саме стосується і досить частих випадків, коли на рейки падають особисті речі. НІКОЛИ не намагайтеся витягти їх самостійно! Завжди кличте на допомогу! Зазвичай у чергового по станції є спеціальний пристрій, що працює як щипці, гумові рукавиці та повна інструкція щодо дій у таких випадках.

 

У цілому ризик потрапити під потяг метро є вкрай низьким. Особливо якщо дотримуватися усіх правил проїзду. Недарма по гучномовцях постійно наголошують, аби пасажири не заходили за обмежувальну лінію на платформах. По перше, зачепити та серйозно травмувати пасажирів можуть виступаючі дзеркала поїзда. По друге, навіть при втраті свідомості людина впаде не під поїзд, а на платформу, де їй зможуть допомогти.

 

Метро – найбільш людний вид транспорту, а тому будь-яке недотримання правил користування ним може бути небезпечне для тисячі інших пасажирів. Якщо ви помітили зачеперів або інших порушників правил проїзду, робіть їм зауваження та терміново повідомляйте про небезпеку працівників метрополітену та поліцію.