Перевезення домашніх тварин в автомобілі: правила безпечної поїздки

У наш час подорожі з домашніми улюбленцями автівкою є звичним явищем. У відпустку, на дачу, або ж просто до ветеринара: нам часто доводиться брати тварину з собою до салону машини. І тут не важливо, будь то масивний дог, маленька кішка, метушливе шимпанзе, ручні хом’ячки чи холоднокровна рептилія,  ̶  варто подбати про безпеку. Як самої тварини, яка може налякатися або травмуватися під час поїздки, так і про безпеку її перевезення, недотримання правил якої може стати причиною аварії.

  Незакріплена належним чином тварина, або навіть якщо закріплена, але голодна чи стривожена, може відволікати водія, заважати керуванню. А в разі раптової зупинки чи зіткнення, відсутність спеціальних засобів для перевезення або надійних кріплень перетворює тварину на снаряд, який може не лише травмувати інших пасажирів, пошкодити салон, але й стати причиною отримання нею серйозних травм або й загибелі. Приміром, в типовій ДТП при швидкості 50 км/год собака вагою в 20-25 кг летітиме вперед із силою удару близько 700 кг.

  Умови та правила перевезення домашніх тварин автомобільним транспортом в Україні є не настільки унормованими, як пасажирів, але не менш важливими. У Постанові КМУ «Про затвердження Правил транспортування тварин» (далі – Правила) від 16 листопада 2011 р. №1402, що визначає вимоги до комерційного перевезення тварин авіаційним, автомобільним, залізничним, морським та річковим транспортом, міститься короткий розділ про особливості транспортування домашніх тварин. Він більше стосується перевезень у залізничному, авіаційному, громадському транспорті. Лише у п. 44 Правил щодо перевезення домашніх тварин автомобільним транспортом у салоні транспортного засобу йдеться про те, що «допускається перевозити дрібних тварин у кошиках, сумках із суцільним дном, птахів у клітках, собак у намордниках за наявності повідка, за умови, що тварини не забруднюють салон та речі пасажирів і розташовуються на підлозі, а за наявності підстилки – на сидінні (під час перевезення в таксі)». У чинних Правилах дорожнього руху також, як не дивно, немає окремих вимог до перевезення домашніх тварин. Там вони взагалі прирівнюються до вантажу: тобто головне – аби вантаж не створював перешкод водію під час керування транспортним засобом.

  Отож тим, хто часто змушений або полюбляє подорожувати зі своїм улюбленцем автівкою, потрібно розуміти – можливо вас не оштрафують за неналежне його перевезення, але недотримання елементарних норм безпеки може зіграти з вами злий жарт. До речі, «жартом» це можна назвати лише в межах українських доріг. При перетині кордону правила можуть змінитися – і це також варто враховувати.

  Зважаючи на це, ми підготували декілька рекомендацій щодо транспортування різного роду домашніх тварин в автомобілі, аби ваша поїздка з домашнім улюбленцем була не лише комфортною, але й безпечною. Безумовно, вибір засобів для перевезення залежатиме від тварини (її виду, ваги, особливостей темпераменту та поведінки, режиму тощо) а також від можливостей автомобіля.

  Безпечне перевезення собак

  Собаки є найчастішими супутниками під час подорожей автомобілем. Зважаючи на їх характер, високу прив’язаність до своїх господарів, різноманіття порід і розмірів, сьогодні на ринку представлено чимало засобів, які дозволяють зробити поїздку з чотирилапим другом в салоні найбільш зручною. Щодо якості, надійності, а головне безпечності, найрозповсюдженіших серед цих засобів йшлося у нещодавній замітці видання New York Times.

  Так, фахівці американського незалежного Центру безпеки домашніх тварин, який тестує та сертифікує засоби для безпечного транспортування тварин в автомобілі, наголошують: засоби для перевезення мають покривати дві цілі – запобігати відволіканню водія, тобто утримувати тварину поза переднім сидінням, та захищати від аварій – належним чином фіксувати тварину або місткість з твариною, щоб запобігти травмуванню.

  Чимало сімей сьогодні обирають для перевезення собак упряжку, що вважається найбільш практичним компромісом між захистом і комфортом. Вона являє собою жилет з ремінців на шиї та за передніми лапами з основною опорою на грудях та з’єднується з ременем безпеки автомобіля. Фахівці Центру звертають увагу, що ремінь повинен проходити через точку кріплення джгута на спині собаки. Подовжувачі, які з’єднують джгути з гніздами безпеки, мають бути надійно закріплені. І в жодному разі упряжка не має кріпитися до звичайного нашийника.

Переглянути відео-приклад: https://www.youtube.com/watch?v=UqNov6-C4bU

  Альтернативним варіантом є так звана блискавка («zip-line»)  ̶  ремінь, що проходить по стінці заднього сидіння або по верху салону та кріпиться до нерухомих його частин. Трос, що з’єднує ремінь з упряжкою, дає можливість собаці вільно почуватися на задньому сидінні і у разі аварії не допустить ударів об переднє сидіння та всередині салону. Однак Центр безпеки не схвалює блискавки, вважаючи цю конструкцію не зовсім надійною та з високим ризиком травм як для тварини, так і тих, хто поруч.

Переглянути відео: https://www.youtube.com/watch?v=94qrsdbGaug

  Ще одним популярним продуктом, який Центр безпеки тварин не сертифікує, є сидіння для подорожей – бустер, призначений підняти собаку, щоб вона могла виглядати у вікно. Такий варіант, на думку фахівців, має високий ризик викиду тварини внаслідок аварії через вікно або травмування осколками скла. Окрім того, популярне перевезення собаки із висунутою у вікно головою є ще й досить шкідливим для здоров’я тварини: протяг може викликати у неї запалення вух або очей.

Безумовно, найбільш безпечним рішенням для перевезення собаки є спеціальний контейнер або ящик, кріплення якого з’єднуються з ременями безпеки або фіксуються за допомогою стяжок. У більш нових автомобілях це може бути замок LATCH або Isofix по типу того, що використовується в дитячих кріслах. Ідеально, коли в автівці є можливість розмістити такий ящик у багажній зоні або відсіку, де тварина почуватиме себе вільно і водночас нікому не заважатиме. Проте, на жаль, такий варіант підходить не для всіх автомобілів. Та й чотирилапий друг має бути привчений до такого перевезення змалку і не лякатися закритого простору.

Яким би не був вибір, переконані у Центрі безпеки домашніх тварин, засіб для перевезення має відповідати стандартам безпеки, бути сертифікованим або затвердженим лабораторно. Сертифікований продукт як правило відрізнятиметься вищою ціновою планкою, але це буде інвестицією у захист тварини та майна. А ще убезпечить від подальших витрат, що можуть бути пов’язані з лікуванням та відновленням тварини внаслідок аварії.

Плануючи поїздку із собакою, тварину рекомендують годувати лише вполовину, робити часті зупинки, щоб напоїти та вигуляти. У разі тривалої подорожі або мандрівки за кордон, варто взяти із собою паспорт та карту щеплень собаки, а також обов’язково бути обізнаними з особливостями перевезення тварин в тій країні, куди збираєтеся.

Безпечне перевезення котів, кролів, єнотів, крупних порід гризунів

Для котів, кролів, зайців та крупних порід гризунів застосовується то й же принцип перевезення, що і для дрібних порід собак. Ідеальним варіантом для них є спеціальна туристична сумка-переноска, контейнер (ящик) або клітка, що кріпляться у багажному відсіку, а за його відсутності, на задньому сидінні або ж під ним. Стежте, щоб фіксатори були надійними, а точки кріплення – нерухомими. Розмір переноски або установки підбирайте під розмір тварини, також важливо, щоб вона добре закривалася та провітрювалася.

 

Зазвичай, коти важче переносять дорогу, на відміну від собак. Їх може лякати шум, заважати навіть найменший протяг. Тому обов’язково перевірте, щоб вікна були закритими. Особливо полохливим рекомендують дати кілька крапель заспокійливого: так дорога пройде легше. Як і собак, котів бажано годувати в пів міри, щоб не викликати нудоти, проте подбати про наявність води або вчасне напування. Гризунів варто обов’язково забезпечити поїлкою та легкими ласощами.

Безпечне перевезення птахів та дрібних гризунів

Для транспортування цієї категорії улюбленців (дрібних попугаїв, хом’ячків, морських свинок тощо) підійдуть невеликі коробки з отворами для повітря. Для крупніших порід попугаїв, типу какаду або амазона, можна скористатись і котячою переноскою. Ідеальний варіант – спеціальний контейнер, придбаний в зоокрамниці. Але про їх надійне фіксування в салоні автомобіля також варто подбати. Не рекомендується перевозити коробку або ящик на руках: у разі ДТП вони можуть травмувати пасажирів або ж заблокувати вихід з авто.

Такого типу тварин як правило не перевозять у їх же клітках: стрімке мерехтіння картинок перед очима може викликати стрес, а метання по клітці або удари об неї внаслідок руху авто – нанести травми, несумісні з життям.

Як і для тварин, холод і протяги – злісні вороги здоров’я пернатих. Тому в салоні підтримують температуру, звичну для їх способу життя.

Безпечне перевезення рибок та рептилій

Для такого роду істот завжди важливий їх особистий простір та неухильне дотримання тих умов, в яких вони звикли перебувати. А тому для перевезення ящірок, черепах, хамелеонів, змій тощо обирають контейнери або місткості, які можуть максимально забезпечити їм такі умови. З точки зору безпеки принцип той же – надійна фіксація контейнеру або місткості, якщо річ іде про салон. Рибок безпечніше перевозити в поліетиленових пакетах, а не скляних банках.

Отже, основними принципами, якими варто керуватися для безпечного транспортування домашніх тварин під час автомобільних поїздок є:

  • розташування та фіксація місця перевезення тварини поза межами переднього сидіння;
  • забезпечення комфорту для тварини і водночас безпеки для пасажирів;
  • уникнення впливу тварини на дотримання водієм правил дорожнього руху;
  • вибір спеціальних засобів для перевезення, що відповідають стандартам безпеки;
  • надійне кріплення будь-яких засобів для перевезення тварини;
  • дотримання законодавства про транспортування тварин всередині країни та поза її межами.

Бажаємо Вам та Вашим улюбленцям лише безпечних поїздок!