Нарешті ініціативи Міжнародного благодійного фонду «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП», що вже більше п’яти років популяризує носіння світлоповертальних елементів серед учасників дорожнього руху, почуто. У Верховній Раді України зареєстрували та вже почали обговорення законопроектів
(№2694 та
№2696 від 27.12.2019), що зобов’яжуть учасників дорожнього руху, у тому числі пішоходів, «користуватися у темний час доби чи в умовах недостатньої видимості спеціальними жилетами зі світлоповертальними елементами або носити одяг, який має світлоповертальні елементи».
Документами пропонується внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про дорожній рух». Вимоги, зокрема, торкнуться:
- водіїв та їх пасажирів під час їх перебування на проїжджій частині дороги (вулиці) поза межами транспортних засобів;
- мотоциклістів, велосипедистів та їх пасажирів;
- працівників, що виконують роботи з будівництва, реконструкції, ремонту, експлуатації та облаштування автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд;
- погоничів тварин;
- пішоходів.
Порушення зазначених правил, відповідно документів, тягнутиме за собою штраф у розмірі 30 неоподаткованих мінімумів громадян (510 грн.), а для пішоходів – попередження або накладення штрафу в розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 грн.).
Міжнародний благодійний фонд вважає, що запровадження цих змін стане надзвичайно вагомим кроком до зменшення травматизму та смертності на дорогах в Україні. Вже доведено, що використання світлоповертальних елементів дозволяє знизити рівень дорожньо-транспортного травматизму у 6-8 разів. Навіть при ближньому світлі фар автомобіля відстань видимості такого об’єкта збільшиться до 130-150 метрів, а з дальнім світлом – на цілих 300-400 метрів, що дозволить водію вчасно зреагувати – об’їхати, обігнати або загальмувати.
Носіння одягу з елементами світловідбивачів закріплено на законодавчому рівні у багатьох європейських країнах та цілком виправдовує себе. Приміром, у Норвегії подібні норми дозволили скоротити травматизм серед пішоходів на 85%. Сподіваємося, що подібний досвід може стати і нашим. Фонд вболіватиме за депутатську підтримку та якнайшвидше ухвалення запропонованих законопроектів.