Безпечний пляжний сезон: як надати домедичну допомогу людині, що тоне

У розпал літніх відпусток та інтенсивного відпочинку біля водойм традиційно кількість постраждалих на воді зростає. За даними ДСНС, лише за перший літній місяць цього року внаслідок утоплення в Україні загинуло 43 людини, із них 9 дітей. У цілому щороку служба звітує про катастрофічні цифри: у середньому це 700-800 осіб, із них десята частина – діти. Такої сумної статистики вдалося би уникнути, якби наші громадяни вміли надавати домедичну допомогу у таких випадках, адже рятувальники не завжди можуть бути поряд. За словами інструктора з догоспітальної допомоги Міжнародного благодійного фонду Інни Оліфіренко, порядок дій особи, що надає домедичну допомогу у разі утоплення і при цьому не є медичним працівником, є чітко регламентованим наказом МОЗ України №398 від 16 червня 2014 р., саме ним ми і керуємося у наших навчаннях. Згідно з механізмом надання домедичної допомоги, визначеного цим документом, якщо ви помітили людину, що тоне, як і у разі інших нещасних випадків, у першу чергу переконайтесь у відсутності небезпеки. Далі варто діяти швидко, чітко, без паніки,  при цьому не забуваючи про власну безпеку.
  • Якщо людина тоне і при свідомості, по можливості киньте їй рятувальний засіб (рятувальний круг, м’яч тощо).
  • Кидаючись у воду, оцінюйте власні можливості, температуру води, напрямок течії. Користуйтесь рятувальним жилетом або іншими засобами, що допоможуть утримуватися на воді (рятувальний круг, надувний матрац тощо). Підпливати до постраждалого потрібно зі спини. Якщо людина при свідомості, попросіть її заспокоїтись та поясніть, що ви в змозі надати допомогу.
  • Якщо постраждалий у воді без свідомості, переверніть його на спину, перевірте наявність дихання. Негайно транспортуйте до берега, бо будь-які реанімаційні дії у воді не ефективні. Витягаючи з води, фіксуйте шийний відділ хребта, по можливості попросіть про допомогу інших.
  • На березі у постраждалого без свідомості перевірте наявність дихання. Викличте бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.
  • Якщо постраждалий дихає, до прибуття швидкої фіксуйте шийний відділ хребта, забезпечте прохідність дихальних шляхів.
  • Якщо у постраждалого відсутнє дихання, не видаляючи воду з легень, відразу розпочинайте проведення серцево-легеневої реанімації. При наявності автоматичного зовнішнього дефібрилятора, скористайтесь ним. Зверніть увагу, перш ніж наклеїти електроди, насухо витріть шкіру грудної клітки. Проводьте серцево-легеневу реанімацію до відновлення серцевого ритму або до приїзду швидкої.
  • Після відновлення дихання надайте потерпілому стабільного положення та дочекайтеся приїзду медиків.
Інструктор підкреслює, якість та ефективність цих дій залежатиме від наявних у людини практичних вмінь та навичок. Порятунок при утопленні вимагає оперативних, дуже чітких та правильних дій, а отже, спеціальної підготовки. Якщо такої немає, кличте на допомогу, рятуйте людину з води, викликайте швидку. Але аби не опинитися безпорадним у цій та безлічі схожих життєвих ситуаціях, не зволікайте. Пройдіть базовий 8-годинний курс з домедичної підготовки та освойте найважливіші навички допомоги при невідкладних станах. Це буде корисним внеском в особистісний розвиток, який допоможе врятувати за необхідності і своє, і чуже життя. Звертайтеся до Фонду, і ми допоможемо обрати найефективнішу програму з урахуванням Вашої специфіки діяльності чи індивідуальних потреб. Тел. 068-466-43-82.