21 лютого відбулася презентація оновленого Посібника з управління швидкістю (Speed management manual), який містить дієві інструменти та стратегічний підхід до створення безпечної системи дорожнього руху з метою зменшення смертності внаслідок ДТП.
Дорожньо-транспортний травматизм лишається серйозною проблемою охорони здоров’я й основною причиною смертності та травматизму в усьому світі. Щороку внаслідок аварій гине майже 1,3 мільйона людей, ще мільйони — отримують поранення або інвалідність. Окрім створення величезних соціальних витрат, дорожньо-транспортний травматизм є важким тягарем для економіки.
З метою зменшення смертності та травматизму на дорогах внаслідок ДТП, чотири провідні міжнародні організації, які працюють у сфері безпеки дорожнього руху, — FIA Foundation, Глобальне партнерство з безпеки дорожнього руху, Світовий банк та ВООЗ, напрацювали та презентували Посібник з управління швидкістю (Speed management manual).
Вебінар, проведений Глобальним фондом безпеки дорожнього руху за підтримки благодійної організації Bloomberg Philanthropies Initiative for Global Road Safety, зібрав фахівців та експертів з безпеки дорожнього руху з різних куточків світу. Зокрема, участь у заході взяв президент Міжнародного благодійного фонду «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП» Юрій Чорний.
За словами організатора заходу, представника громадського здоров’я Bloomberg Philanthropies Ребеки Бавінгер, за допомогою таких посібників як друге видання Посібника з управління швидкістю, політики отримують інструменти необхідні для рішучих дій та довготривалих змін у питанні зменшення аварійності та смертності внаслідок ДТП.
Перша редакція посібника була видана у 2008 році. Через 15 років посібник оновили, врахувавши актуальні дослідження у сфері безпеки дорожнього руху.
За словами старшого спеціаліста з питань транспорту Світового банку, представниці Глобального фонду безпеки дорожнього руху (GRSF) Аліни Ф. Бурлаку, управління швидкістю залишається одним з найбільших викликів для фахівців з безпеки дорожнього руху в усьому світі, тому вимагає єдиного довгострокового міждисциплінарного підходу до його вирішення.
У новій редакції фахівці розширили тематику, врахувавши новітні підходи до напрацювання системи швидкостей, які є безпечними для усіх учасників дорожнього руху. Також фахівці дослідили вплив швидкісного режиму транспорту на навколишнє середовище та громадське здоров’я.
Автори: Денис Баралов, Маргарита Костенко, учні 10 А класу школи І-ІІІ ступенів №27 Шевченківського району м. Києва
Автори: Віталій Вербівський, Нікіта Погорілий, Михайло Савенок, учні 11 В класу Школи І-ІІІ ступенів № 70 Шевченківського р-ну м. Києва
Автори: Аліна Соболєва, Максим Стоюшко, студенти Відокремленого структурного підрозділу «Павлоградський фаховий коледж Національного технічного університету «Дніпровська політехніка»
Автори: учнівське самоврядування Комунального закладу «Харківський ліцей №138 Харківської міської ради»
Автори: Роман Шаповал, Руслан Шляховий, учні Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 61 Криворізької міської ради Дніпропетровської області
Автор: Софія Чихун, учениця 4 класу Комунального закладу «Східненський ліцей» Музиківської сільської ради Херсонської області
Автори: Дар’я Колесник, Кіра Тузнік, Микита Талько, учні Броварського ліцею №2 імені В. О. Сухомлинського Київської області
Автор: Марта Карпан, студентка 18 групи Відокремленого структурного підрозділу «Львівський поліграфічний фаховий коледж Української академії друкарства»
Автори: Наталія Бурдейна, Юліана Соколенко та учні 3 А класу Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 Черкаської області
Автори: Аліна Зейналова та учні 7 А класу Гімназії «Міленіум» № 318 м. Києва.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про рекламу», соціальна реклама – вид реклами, що охоплює суспільно корисну інформацію, спрямовану на розвиток особистості та суспільства, на популяризацію загальнолюдських цінностей, здорового способу життя, інклюзивного суспільства, на охорону природи, збереження енергоресурсів профілактику правопорушень, на забезпечення державного суверенітету, безпеки та оборони, патріотичного виховання, освіти, науки, культури, фізичної культури, спорту, історії тощо, розповсюдження якої не має на меті отримання прибутку та/або не спонукає виборців голосувати за або проти певного суб’єкта виборчого процесу.
Нагадаємо, відеороботи було створено в рамках щорічного Всеукраїнського конкурсу фото- та відеоробіт «Безпечна країна», метою якого є популяризація дотримання правил дорожнього руху та безпечної поведінки на дорозі, використання пішоходами світлоповертальних елементів у темний час доби, дотримання алгоритму дій у разі ДТП та інших нещасних випадків.
Більше робіт проєкту, які отримали статус соціальної реклами, можна переглянути у розділі «Соціальна реклама».
МОЛОДЬ ЗА БЕЗПЕКУ ДОРОЖНЬОГО РУХУ
БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ: ЗНАЄМО ТА ДІЄМО
Запрошуємо обласні військові адміністрації та територіальні громади країни долучитися до національного проєкту «Безпечна країна» та поширити соціальні відеоролики на своїх офіційних сайтах, соцмережах, а також у засобах масової інформації, транспорті, зовнішній рекламі, громадських місцях, вокзалах, при центрах освіти та культури тощо.
Зробимо нашу країну безпечною разом!