Пішохід! Будь уважним на дорозі!

Рік недавно розпочався, а на дорогах країни вже загинуло більше 260 осіб, понад 2 тис. травмувалося в ДТП. Такі дані Патрульна поліція України оприлюднила за січень поточного року. Цікаво, що найбільша кількість ДТП із загиблими та постраждалими за місяць зумовлена наїздами на пішоходів. Причому саме з вини останніх дорожньо-транспортний травматизм в цій категорії зріс на цілих 25% порівняно з минулим роком. Див. детальну статистику. Міжнародний благодійний фонд «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП» звертає увагу пішоходів на обов’язкове дотримання Правил дорожнього руху (§4 ПДР. Права та обов’язки пішоходів) та нагадує ті пункти, порушення яких найчастіше призводить до нещасних випадків на дорозі.
  • Переходьте проїзну частину лише по пішохідних переходах
Пішоходи повинні переходити проїзну частину по пішохідних переходах, у тому числі підземних і надземних, а у разі їх відсутності — на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч (п. 4.7). Якщо в зоні видимості немає переходу або перехрестя, а дорога має не більше трьох смуг руху для обох його напрямків, дозволяється переходити її під прямим кутом до краю проїзної частини в місцях, де дорогу добре видно в обидва боки, і лише після того, як пішохід упевниться у відсутності небезпеки (п.4.8).
  • Керуйтесь сигналами регулювальника або світлофора
У місцях, де рух регулюється, пішоходи повинні керуватися сигналами регулювальника або світлофора (п.4.9) У таких місцях пішоходи, які не встигли закінчити перехід проїзної частини дороги одного напрямку, повинні перебувати на острівці безпеки або лінії, що розділяє транспортні потоки протилежних напрямків, а у разі їх відсутності — на середині проїзної частини і можуть продовжити перехід лише тоді, коли це буде дозволено відповідним сигналом світлофора чи регулювальника та переконаються в безпеці подальшого руху.
  • Не виходьте на проїзджу частину з-за транспортних засобів та об’єктів, що обмежують оглядовість
Перед виходом на проїзну частину з-за транспортних засобів, що стоять, та будь-яких об’єктів, що обмежують оглядовість, пішоходи повинні впевнитись у відсутності транспортних засобів, що наближаються (п.4.10).
  • У разі відсутності тротуару або пішохідної доріжки рухайтесь назустріч транспортним засобам
Якщо немає тротуарів, пішохідних доріжок або пересуватися по них неможливо, пішоходи можуть рухатися велосипедними доріжками, тримаючись правого боку і не утруднюючи рух на велосипедах, або в один ряд узбіччям, тримаючись якомога правіше, а у разі його відсутності або неможливості рухатися по ньому — по краю проїзної частини назустріч руху транспортних засобів (п.4.1) За межами населених пунктів пішоходи, які рухаються узбіччям чи краєм проїзної частини, повинні йти назустріч руху транспортних засобів (п.4.3)
  • Використовуйте світлоповертальні елементи
У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елементи, для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху (п.4.4) У дорожньо-транспортному травматизмі, як правило, ніхто не применшує вини обох сторін, проте наголошуємо, що безпека на дорозі залежить від кожного. Неухильне дотримання правил дорожнього руху може не лише виправдати у суді, але й зберегти життя!