ШТРАФНІ БАЛИ ЗА ПОРУШЕННЯ ПДР: У ВЕРХОВНІЙ РАДІ ЗАРЕЄСТРУВАЛИ ВІДПОВІДНИЙ ЗАКОНОПРОЄКТ

Превентивних заходів стосовно водїів-порушників на дорогах може побільшати: слідуючи поширеній європейській практиці, в Україні планують запровадити систему штрафних балів за найпоширеніші види порушень Правил дорожнього руху.  Відповідний законопроєкт №6502 від 05.01.2022 вже зареєстровано у Парламенті.

Документ визначає перелік правопорушень, за які водієві нараховуватимуться штрафні бали. Зокрема:

1 бал – за непристебнутий ремінь безпеки або перевезення дітей без автокрісла;

2 бали – за керування несправним транспортним засобом, із прихованими номерами, перевезення дітей без автокрісла (повторно), проїзд на заборонений сигнал світлофора, перевищення встановленої швидкості більш ніж на 20 км/год (крім порушень, зафіксованих в автоматичному режимі);

3 бали – за порушення правил руху та зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, керування несправним транспортним засобом, що використовується для надання послуг із перевезення пасажирів;

5 балів – за перевищення швидкості руху більш як на 50 км/год або створення аварійної ситуації.

Якщо водій отримає 12 і більше балів протягом року (а новачок, який отримав права менше року тому – 8 і більше балів), поліція ухвалюватиме рішення про тимчасове припинення дії його водійського посвідчення. Відновити його можна буде лише після повторного складання теоретичного та практичного іспитів. Бали обнульовуватимуться щороку. За керування транспортним засобом особою, дія посвідчення якої призупинена, пропонується встановити штраф 3400 грн.

Накопичення штрафних балів, на думку, розробників законопроєкту, спонукатиме водіїв уникати повторних систематичних порушень. Відтак, механізм дозволить запобігати кількості ДТП, адже вдруге водій буде більш обачнішим за кермом; відсіювати лихачів та злісних порушників, адже вони хоч і тимчасово, але позбавлятимуться прав; змінювати поведінку водіїв, належне дотримання Правил дорожнього руху якими поступово ставатиме корисною звичкою.

Подібна практика діє в Європі вже давно. Відрізняючись лише варіантами, приманними тій чи іншій країні, вони все ж мають спільну рису: штрафні бали не замінюють грошовий штраф, а стають додатковим покаранням. Ефективність такого механізму доведена: за даними Європейської транспортної комісії, лише за перший рік після запровадження системи штрафних балів кількість ДТП зменшилася на 1,4% в Ірландії, 3,2% в Італії, 7% у Франції, 7,6% в Іспанії, 14% у Данії, порівняно з роком до їх введення.

Чи приживеться така ініціатива в Україні покаже час. Нагадаємо, щоденно внаслідок дорожньо-транспортних пригод в країні гине в середньому 9 осіб. Найпоширенішими порушеннями ПДР, за даними Нацполіції України, є перевищення допустимої швидкості руху, порушення правил маневрування та проїзду перехресть, недотримання дистанції, керування у стані сп’яніння.