INTERNATIONAL CHARITABLE FOUNDATION
«ASSISTANCE TO VICTIMS OF ROAD ACCIDENTS»
(068) 466 43 82 (044) 466 43 81 Ukraine, Kyiv, st. Velyka Vasylkivska 55-G, office 100 E-mail: fond@dopomogadtp.com
(Українська) Як не стати жертвою сонного водіння

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Чи сідаєте ви за кермо, коли хочете спати? Статистика демонструє: чим менше спить водій, тим більший ризик потрапити в ДТП. Саме тому невиспаного водія можна легко прирівняти до п’яного. На думку дослідників, серйозне недосипання так само знижує увагу й концентрацію, як і алкоголь.

Цифри справді вражають: якщо людина спала 6 годин – ризик ДТП зростає в 1,3 разу; 5-6 годин – майже вдвічі; 4-5 годин – в 4,3 разу. А ось якщо перед поїздкою водій поспав вночі менше 4 годин – ймовірність ДТП зростає одразу в 11 з половиною разів!

 

спит1

Суть проблеми

Вельми показовим є американське дослідження National Sleep Foundation, що було проведене ще в 2005 році. Дані свідчать, що близько 168 мільйони дорослих (60% від усіх автолюбителів) сідали за кермо сонними, а третина з них засинала під час керування авто! При цьому, для 13% з них така ситуація трапляється регулярно, а приблизно 11 млн водіїв потрапляли в аварії через втому та відсутність концентрації.

Втім, ці цифри є дуже приблизними, оскільки немає діючого механізму, за яким можна було б встановити, що причиною ДТП було саме недосипання. Крім того, для виявлення сонних водіїв не існує тесту на кшалт алкотестеру. Не вміють знаходити таких горе-водіїв і поліцейські. Ще одна проблема – відсутність широкої кампанії та системи покарань проти так званого drowsy driving на відміну від пиятцтва.

 

спит3

Хто ризикує першим?

Згідно з опитуваннями, серед груп ризику можна виокремити:

 • Молодих людей 18-29 років. Виокремлення цієї групи не є дивиною, адже її представники менше сплять через напружений графік життя
 • Чоловіків. Чоловіки частіше за жінок сідають за кермо з бажанням спати (56% проти 45%). Також в них більше шансів заснути під час керування (22% проти 12%)
 • Робітників, які працюють вночі. Це категорія ризику №1. За статистикою, вони якнайменше декілька разів на місяць їздять сонними
 • Перевізників, які хронічно страждають від безсоння

Чому це небезпечно?

Австралійські експерти стверджують, що неспання більше 18 годин поспіль прирівнюється до концентрації алкоголю в організмі до 0.8 проміле. А Національна адміністрація з безпеки дорожнього руху (The National Highway Traffic Safety Administration, USA) відзначає, що сонне водіння було винуватцем 72 тисяч ДТП, 44 тисяч випадків травмувань та 800 смертей у 2013 році.

 

спит2

Як цьому запобігти?

Серед найпоширеніших симптомів недосипання виокремлюють:

 • Часте позіхання чи блимання очима
 • Повсякчасні провали в пам’яті. Наприклад, ви можете не пам’ятати останні декілька кілометрів поїздки
 • Автоматичне збивання з полоси, по якій ви їдите
 • Пропускання знаків чи поворотів.

Хочемо звернути вашу увагу на те, що в разі виникнення цих тривожних симптомів, радимо не продовжувати подорож машиною. Ідеальний варіант – задовольнити свою потребу у сні, адже здоров’я та життя важливіші за бажання встигнути все!

Зауважте, що відкриті вікна чи гучна музика – не панацея. І хоча ці методи є дуже поширеними серед автолюбителів, вони не тільки не позбавляють відчуття сонливості, а й відволікають від дороги ще більше. Тож варто скористатися більш ефективними методиками:

 • Намагайтесь спати не менше 7 годин на добу
 • Уникайте водіння пізно вночі на самоті
 • Якщо вирушаєте в довгу поїздку, візьмуть із собою друга, який зможе сісти за кермо в разі потреби
 • Періодичні зупинки та кава справді допомагають
 • Якщо раптово захотіли спати, поспіть 15 хвилин, але не більше. Так зможете повернути собі бадьорість на певний час
 • Якщо відчуваєте втому, попросіть когось забрати вас або скористайтесь громадським транспортом чи таксі. Ризик – однозначно поганий варіант.