Як не стати жертвою сонного водіння

Чи сідаєте ви за кермо, коли хочете спати? Статистика демонструє: чим менше спить водій, тим більший ризик потрапити в ДТП. Саме тому невиспаного водія можна легко прирівняти до п’яного. На думку дослідників, серйозне недосипання так само знижує увагу й концентрацію, як і алкоголь.

Цифри справді вражають: якщо людина спала 6 годин – ризик ДТП зростає в 1,3 разу; 5-6 годин – майже вдвічі; 4-5 годин – в 4,3 разу. А ось якщо перед поїздкою водій поспав вночі менше 4 годин – ймовірність ДТП зростає одразу в 11 з половиною разів!

 

Суть проблеми

Вельми показовим є американське дослідження National Sleep Foundation, що було проведене ще в 2005 році. Дані свідчать, що близько 168 мільйони дорослих (60% від усіх автолюбителів) сідали за кермо сонними, а третина з них засинала під час керування авто! При цьому, для 13% з них така ситуація трапляється регулярно, а приблизно 11 млн водіїв потрапляли в аварії через втому та відсутність концентрації.

Втім, ці цифри є дуже приблизними, оскільки немає діючого механізму, за яким можна було б встановити, що причиною ДТП було саме недосипання. Крім того, для виявлення сонних водіїв не існує тесту на кшалт алкотестеру. Не вміють знаходити таких горе-водіїв і поліцейські. Ще одна проблема – відсутність широкої кампанії та системи покарань проти так званого drowsy driving на відміну від пиятцтва.

Хто ризикує першим?

Згідно з опитуваннями, серед груп ризику можна виокремити:

  • Молодих людей 18-29 років. Виокремлення цієї групи не є дивиною, адже її представники менше сплять через напружений графік життя
  • Чоловіків. Чоловіки частіше за жінок сідають за кермо з бажанням спати (56% проти 45%). Також в них більше шансів заснути під час керування (22% проти 12%)
  • Робітників, які працюють вночі. Це категорія ризику №1. За статистикою, вони якнайменше декілька разів на місяць їздять сонними
  • Перевізників, які хронічно страждають від безсоння

Чому це небезпечно?

Австралійські експерти стверджують, що неспання більше 18 годин поспіль прирівнюється до концентрації алкоголю в організмі до 0.8 проміле. А Національна адміністрація з безпеки дорожнього руху (The National Highway Traffic Safety Administration, USA) відзначає, що сонне водіння було винуватцем 72 тисяч ДТП, 44 тисяч випадків травмувань та 800 смертей у 2013 році.

Як цьому запобігти?

Серед найпоширеніших симптомів недосипання виокремлюють:

  • Часте позіхання чи блимання очима
  • Повсякчасні провали в пам’яті. Наприклад, ви можете не пам’ятати останні декілька кілометрів поїздки
  • Автоматичне збивання з полоси, по якій ви їдите
  • Пропускання знаків чи поворотів.

Хочемо звернути вашу увагу на те, що в разі виникнення цих тривожних симптомів, радимо не продовжувати подорож машиною. Ідеальний варіант – задовольнити свою потребу у сні, адже здоров’я та життя важливіші за бажання встигнути все!

Зауважте, що відкриті вікна чи гучна музика – не панацея. І хоча ці методи є дуже поширеними серед автолюбителів, вони не тільки не позбавляють відчуття сонливості, а й відволікають від дороги ще більше. Тож варто скористатися більш ефективними методиками:

  • Намагайтесь спати не менше 7 годин на добу
  • Уникайте водіння пізно вночі на самоті
  • Якщо вирушаєте в довгу поїздку, візьмуть із собою друга, який зможе сісти за кермо в разі потреби
  • Періодичні зупинки та кава справді допомагають
  • Якщо раптово захотіли спати, поспіть 15 хвилин, але не більше. Так зможете повернути собі бадьорість на певний час
  • Якщо відчуваєте втому, попросіть когось забрати вас або скористайтесь громадським транспортом чи таксі. Ризик – однозначно поганий варіант.