Чи бути безпеці дорожнього руху в країні?

Фінансування фонду безпеки дорожнього руху в Україні на 2022 рік під загрозою. Державні кошти, визначені затвердженою урядом України Державною програмою з підвищення рівня безпеки дорожнього руху до 2023 року, а на 2022 рік це близько 3,2 млрд грн., що на планувалися на закупівлю камер фото- та відеофіксації порушень ПДР, інфраструктуру доріг, безпеку пасажирських та вантажоперевезень, медичне забезпечення безпеки на дорогах, інформаційно-просвітницьку роботу серед учасників дорожнього руху та інші заходи, хочуть перенаправити на потреби Укрзалізниці, а саме закупівлю нових вагонів. Таке рішення урядовців є не лише не раціональним, але й неправомірним, вважають учасники прес-конференції, що відбулася 06 жовтня в ІА «Укрінформ», – Андрій Мокан, керівник ГС «Національна рада з безпеки дорожнього руху», Ігор Діденко, радник міністра внутрішніх справ України, Павло Фролов – народний депутат України, Володимир Караваєв – адвокат, правозахисник у питаннях безпеки на дорогах, Юрій Чорний – президент Міжнародного благодійного фонду «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП», співорганізатор проведення щорічних загальнонаціональних тижнів безпеки дорожнього руху.

 

Учасники наполягли на важливості залишити кошти у Фонді та продовженні реалізації визначених та затверджених державною Програмою завдань та заходів з безпеки дорожнього руху. Мова йде про дев’ять ключових напрямків Програми, які Україна визначила, опираючись на цілі Європейської конвенції ООН з безпеки дорожнього руху та взявши курс на досягнення спочатку вполовину, а потім і нульового рівня смертності від ДТП в Україні. Це, зокрема, удосконалення державного управління у сфері безпеки дорожнього руху, облік та аналіз статистичних даних стосовно ДТП, удосконалення дорожньої інфраструктури, забезпечення безпеки перевезень пасажирів та вантажів, забезпечення безпечної поведінки учасників дорожнього руху, здійснення заходів з реагування та управління наслідками дорожньо-транспортних пригод та покращення надання медичної допомоги постраждалим, забезпечення дотримання Правил дорожнього руху усіма його учасниками. По кожному із цих напрямів вже реалізовуються цільові заходи, які потребують фінансування, а виконавці – а це близько двадцяти профільних державних відомств та структур – зацікавлені у якісному виконанні завдань та поліпшенні стану з безпекою на дорогах в країні.

 

Окрім того, як вважають правники, щорічне стабільне перепрофілювання коштів дорожнього фонду на інші потреби, а не на поліпшення стану доріг та безпеку учасників дорожнього руху є просто злочином проти водіїв як платників податків, які цей фонд поповнюють.

 

На жаль, щороку Україна втрачає у дорожньо-транспортних пригодах більше 3,5 тис. своїх громадян та майже 2% ВВП, які йдуть на подолання наслідків ДТП. Держава ставить глобальні цілі Vizion Zero смертності на дорогах, але водночас абсурдно урізає фінансування для досягнення цих цілей. Безумовно, нові вагони потрібні, але є багато інших інструментів для залучення коштів на ці потреби, – переконані учасники прес-конференції.

 

Юрій Чорний як представник організації, яка постійно працює із проблемами постраждалих в ДТП, відзначив складність, яка сьогодні існує в державі для отримання юридичної, фінансової, медико-психологічної та іншої допомоги громадянам, які внаслідок ДТП втрачають близьких, майно, отримують травми або стають інвалідами. Механізми такої допомоги в державі є недосконалими, довготривалими, або взагалі відсутніми. І безумовно, це все потребує фінансування.

 

Загалом Ю.Чорний переконаний, що боротьба з травматизмом та смертністю на дорогах полягає не стільки у подоланні наслідків ДТП, скільки у їх попередженні. Саме цю місію і сповідує Фонд, – розповів він, – реалізуючи цілу низку проєктів, об’єднаних під назвою «Безпечна країна», які спрямовані саме на роботу з населенням – пішоходами, водіями, дітьми та молоддю. Популяризація дотримання правил дорожнього руху та безпечної поведінки на дорозі, носіння світлоповертальних елементів, навчання навичкам надання домедичної допомоги потерпілим, акції донорства крові для постраждалих в ДТП, всеукраїнські конкурси фото- та відеоробіт серед дітей та молоді – усі ці заходи Фонду орієнтовані на формування свідомих та відповідальних учасників дорожнього руху.

 

Також Фонд також є постійним співоорганізатором Тижнів безпеки дорожнього руху в Україні. Ю. Чорний анонсував проведення чергового Тижня БДР протягом 15-21 листопада 2021 року та закликав українців долучатися.