За перевезення дитини без автокрісла – штраф!

29 жовтня 2019 року Верховна Рада України ухвалила внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), якими встановлюється відповідальність за порушення правил перевезення дітей (законопроект №1150). Такими порушеннями, визначеними підпунктами «б-г» пункту 21.11 Правил дорожнього руху, є:

  • перевезення дітей, зріст яких менше 145 см або тих, що не досягли 12-річного віку, – у транспортних засобах без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу;
  • перевезення дітей до 16-річного віку в кузові будь-якого вантажного автомобіля; на сидінні мотоцикла або мопеда;
  • перевезення організованих груп дітей у темну пору доби.

Згідно зі змінами в законодавстві, за порушення цих правил водій отримає штраф в розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів (510 грн), якщо ж таке порушення буде вчинене повторно протягом року – 50 неоподатковуваних мінімумів (850 грн).

 

Чому це важливо?

 

За даними Нацполіції України, за дев’ять місяців цього року сталося 3,5 тис. аварій за участю дітей, майже 3,4 тис. із них травмовано, 126 дітей загинуло. За цими вражаючими цифрами нерідко стоїть легковажність батьків, які не подбали про належне перевезення дітей за допомогою спеціальних засобів для транспортування. В Україні досі залишається поширеною практика перевезення дітей, утримуючи їх на колінах у дорослого пасажира. Або ще гірше, підкладаючи подушку та пристібуючи дитину штатним ременем.

 

У разі ДТП, при зіткненні на швидкості 30 км/год, дитина, що має вагу 7 кг, починає важити 135 кг. Коли автомобіль різко зупиняється, внаслідок інерції та імпульсу дитина стає в 4-5 разів важчою, тому втримати її на руках стає неможливо, і вона перетворюється в ядро, яке вилітає з автомобіля.

 

З іншої сторони, якщо ви прикріплюєте дитину зростом нижче 1,5 метра штатним ременем, вона може отримати травми від самого ременя. Верхня його частина, яка проходить в дитини по лінії шиї, у разі різкого гальмування може нанести непоправні травми гортані та шиї, а нижня – травмувати живіт та внутрішні органи, оскільки у дорослої людини ремінь проходить по лінії кісток тазу, а не живота.

 

Що відбувається з дитиною без автокрісла під час аварії (відео)

 

Згідно опитувань, більшість батьків в Україні розуміють необхідність та важливість використання автокрісел для перевезення дітей як у власному авто, так і під час подорожування в таксі. Однак не завжди дотримуються цих правил. Проблемою є і те, що в переважній більшості служб таксі просто відсутні автомобілі, обладнані дитячими автокріслами, а така послуга або в рази збільшує вартість проїзду, або не є вигідною для самої компанії.

 

У цивілізованих країнах таких проблем не виникає в принципі. У Німеччині рівень користування дитячими кріслами становить 99%, Чехії  та Естонії – 96%, Польщі – 93%. А відповідальність порушників в випадку недотримання безпечного перевезення дітей в рази дорожча. Так, у Німеччині порушникам обійдеться такий штраф у розмірі 60 євро, у Чехії – 78 євро, в Естонії – до 400 євро, у Польщі – 35 євро.

 

Як обрати автокрісло?

 

Застосування дитячих автомобільних крісел гарантує безпеку дитині. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), правильно встановлені дитячі автомобільні крісла зменшують імовірність смерті немовлят приблизно на 70%, і на 54-80% дітей.

На сьогоднішній день у продажу є безліч різноманітних видів приладів фіксації. Їх вибирають відповідно до віку дитини, її ваги і зросту. Найпоширенішою є класифікація відповідно ваги:

  • група 0+ — з народження дитини до 9-10 кг;
  • група 1-2 — для дітей від 9 до 25 кг;
  • група 1-2-3 (три в одному) — для дітей від 9 до 36 кілограм.

Зверніть увагу, що у більшості випадків виробники орієнтуються на вагу і зріст, а не на вік дитини. Це пояснюється тим, що динаміка розвитку дітей дуже різна. І дві дитини одного віку можуть мати абсолютно різні показники зросту і ваги. Щоб автомобільне крісло було зручним і ефективним, його бажано вибирати лише у спеціалізованих магазинах, «приміряючи» до дитини та переконавшись, що їй зручно, а ремені безпеки надійно фіксують положення.

 

На що варто звернути увагу з точки зору безпеки?

  • наявність сертифікату на відповідність стандартам безпеки (маркування ЕСЕ 44/03 або ЕСЕ 44/0);
  • Y-подібний або п’ятиточковий ремінь, який вбереже від травм черевної порожнини;
  • надійне кріплення біля замка-пряжки (якщо крісло розташоване фронтально, то кріплення знизить ризик травми в області паху);
  • наявність бокових бортів безпеки в області голови та шиї дитини.

Яка різниця між автокріслом і бустером?

 

Бустер – це адаптер, за допомогою якого дитину фіксують стандартним ременем безпеки. Більшість виробників комбінують автокрісло з бустером, тобто є можливість зняти спинку. Вважається, що бустер можна використовувати, коли дитина досягла 15 кг та зростом не менше 120 см.

Проте зверніть увагу! Рівень безпеки бустера набагато нижчий: він не забезпечує маленького пасажира належним захистом, лише піднімає його для того, щоб можна було скористатися стандартним ременем безпеки. На відміну від крісла, в бустері немає захисту від бічних ударів. Формально даний пристрій звільняє від штрафів, однак при будь-якій аварійній ситуації бажано, щоби дитина була саме в автокріслі.

 

Міжнародний благодійний фонд однозначно підтримує ініціативу Уряду щодо ухвалення цього законопроекту. Враховуючи неймовірно високий рівень дитячого травматизму та смертності на дорогах, така норма дисциплінуватиме батьків та водіїв дотримуватися норм безпеки під час перевезення дітей, та сформує почуття відповідальності, що сподіваємось, врятує не одне маленьке життя. А для підростаючого покоління – це виховання з самого раннього віку розуміння того, що дотримання правил безпеки на дорозі – це нормально і надзвичайно важливо!